• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

Sünnet ve sünnet hataları

estetik cerrahi Sünnet ile ilgili bir çok sorun ortaya çıkabiliyor. Sünnet derisinin fazla alınması, sünnet dikişi atılırken dikiş hattının kötü dikilmesi, hatta sünnetin kendisi...

estetik cerrahi Sünnetin kendisi derken şunu kastediyorum. Sünnet dini bir rituel olsa da yapılması şart değildir; adı üstünde sünnettir. Yine de gerçekte asıl işlevi erkekte cinsel hazzı azaltmaktır. Sünnet derisinin asıl fonksiyonu, penisin hassas baş kısmını örtüp dış etkilere karşı korumaktır; bu sayede penis başı duyusal olarak hassas kalır. Penis başının cildi normalde çok hassas bir cilt ile kaplıdır. Sünnet yapılınca bu koruma kalmaz. Penisin başı dış etkenlere açık hale gelir. İç çamaşıra sürtünme bile penis başının cildinde değişim olmasına yolaçar. Penis başının cildi kalınlaşmaya başlar, eski hassasiyeti kaybolur. Tek kelime ile nasırlaşır. Bu da penis başından alınan cinsel hazzı azaltır. Bazı tıp kitaplarında "sünnetin bir erkeğe yapılabilecek en kötü şey" olduğu yazar.

estetik cerrahi Sünnet yapılırken sünnet derisi fazla alınabilir, dikiş atılırken hatalı atılabilir. Bu gibi sorunlar cerrahi olarak düzeltilebilir.

estetik cerrahi Sünnet sırasında oluşabilecek en ciddi komplikasyonlardan biri penis başının yanlışlıkla kesilmesidir. Kopan parça yerine dikilemezse daha sonra plastik cerrahi onarım prensipleri ile başka bir dokudan yapılabilir ama hiç bir zaman doğal penis başı gibi olmaz.

estetik cerrahi En sık gördüğümüz sünnet hatası, sünnet dikişinin kötü atılmasına bağlı olan köprü şeklinde çilt yapışıklıklarıdır. Bu kötü dikiş sekelleri, genellikle penis büyütme ameliyatı sırasında düzeltilir.

estetik cerrahi Sünnet hattı boyunca dikişin yanlış atılmasına bağlı deri ile kaplı tüneller de oluşmuş olabilir. Bu minik cilt tünellerinin içinde kir birikir. Bu deformiteler de ameliyatla düzeltilir.
Sünnet derisinin yeniden oluşturulması

estetik cerrahi Son yıllarda bazı sünnetli hastalar, sünnet sonucu penis başının hassasiyetini kaybettiklerini öğrenip sünnet derisinin yeniden oluşturulmasını istiyorlar. Bu mümkündür. Tıbbi yayınlarda sünnet derisinin yeniden oluşturma yöntemleri tarif edilmiştir. Yine de sünnet derisini yeniden oluşturmak, penis başının hassas, duyarlı cildinin geri gelmesini sağlamaz. Çocuklukta yapılan sünnet sonucu penis başı açıkta kalıp nasırlaşmışsa bu durum artık geriye dönmez. Bu yüzden bu ameliyatın gerekliliği tartışılır.

estetik cerrahi Sünnet derisinin yerine konması için yapılan ameliyat, penisin gövde kısmının eldiven parmağı gibi ters çevrilip, penis başı üzerine devrilmesidir. Açılan yaraya olduğu gibi kasıktan alınan deri yaması konur. Bu işleme ters sünnet (reverse circumcision) deniyor. Deri yaması yapmak gerektiğinden belirgin iz bırakan bir ameliyattır. Yama olarak konan deride renk farklı olacaktır..

estetik cerrahi Bir de penis derisini uzatarak sünnet derisinin oluşturulduğu yöntemler var. Bunun için penis derisini çekip uzatan aletler kullanılıyor. Bu teknikle sonuç almak 1.5-2 sene alıyor..

estetik cerrahi Penis başının hassasiyetinin korunması için yapılabilecek en doğru şey, sünnetin en baştan yaptırılmamasıdır.

estetik cerrahi Bir de diyorlar ki, sünnetin faydalarını da yaz. Bildiğim bir faydası yok. Hijyen falan demeyin, normal duşunu alan biri için kulak pamuğu ile kulak temizlemek kadar kolaydır temizliği, hijyenik açıdan sorun yaratmaz.

estetik cerrahi BU AMELİYATIN FAYDASINA İNANMADIĞIM VE RİSKLİ BULDUĞUM İÇİN YAPMIYORUM.. Çok sorulduğu için burada bahsettim..

estetik cerrahi Sünnet derisinin onarılması ile ilgili...


Sünnet derisi fazla çıkarılırsa!!!!

estetik cerrahi Hastaya en çok zarar verecek sünnet hatası, sünnet sırasında fazla cilt çıkarılmasıdır. Sünnet sırasında fazla cilt çıkarılırsa penisin bir kısmı içeride gömülü kalır. Çocuk hastada bu durum penisin gelişimini bozar. İçeri gömük duran, cildi kısa ve gergin penis, yeteri kadar gelişemez. Sünnette böyle fazla cilt alınmış hastalarda en kısa sürede penis dokusu dışarı alınıp eksik olan penis cildi, bacaktan yada kasıktan alınan deri yaması ile onarılmalıdır. Bu şekilde penisin içeriye gömülü kalması önlenir.

estetik cerrahi Bu problem hastayı uzun yıllar uğraştırır, penisin büyümesini engeller. Bu yüzden anne babalar uyanık olmalı, çocuğun sünnetinde fazla deri çıkarıldığını farkederlerse derhal bir plastik cerraha başvurmalıdırlar.

estetik cerrahi Bu şekilde deri yaması ile onarım yapılmış hastalar, genellikle bize yetişkin yaşta penis büyütme için başvuruyorlar, çünkü çocukken sünnet derisinin fazla alınması yüzünden penis gelişimi geri kalabiliyor. Bu hastalarda kalınlaştırma işlemi çok zor olur. Eksik penis cildi, deri yaması ile onarıldığından, tabana yapışıktır; penisin kendi derisi gibi gevşek değildir. Bu yüzden cilt altına yağ enjeksiyonu yapmak çok zordur. Bu hastalarda kalınlaştırma ilk seansda istendiği gibi olmayabilir ve ileride bir revizyon ameliyatı gerekebilir.


Yetişkin sünneti...

estetik cerrahi Bazen yetişkin hastalar sünnet olmak için başvurur. Genellikle kırsal kesimde, köyde büyümüş, çocukken sünnet ettirilmemiş hastalar yetişkin, hatta orta yaşa kadar sünnetsiz gelmiştir. Genellikle bu yaşta yeni bir partnerlerinin ısrarı sonucu sünnet olmak isterler. Bu hastalara yapılan sünnetin, çocuklarda yapılan sünnetten tek (ve çok önemli) bir fark vardır: yetişkinde penis ara sıra ereksiyona gelir!

estetik cerrahi Ereksiyonu bozan bir ilaç başlanmadan sünnet yapılırsa, ereksiyon olduğunda sünnet hattına atılan dikişler atar. Bu yüzden yetişkin hastalarda sünnet yapmadan 1 hafta önce ereksiyonu kesen bir ilaç başlanmalı, sünnet sonra yapılmalıdır.

estetik cerrahi Bunun dışında yetişkin sünnetinin çocuk sünnetinden farkı yoktur...
Op. Dr. Oytun İdil    / Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı          Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
GSM: +90 533 569 0649 - +90 505 296 5569         Muayenehane tel: +90 212 296 3656 - +90 505 137 1393